A kis apolló-lepkék hozták meg a győzelmet a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem fiatal kutatójának, aki a világ egyik vezető tudománykommunikációs versenyén (FameLab) ezüstérmet szerzett. Pásztor Kata, a MATE Biológiatudományi Doktori Iskolájának hallgatója három percben győzte meg a szakmai zsűrit és a közönséget választott témájának fontosságáról. Nyereménye az MTA támogatásával egy nemzetközi konferencián való részvétel, 200 000 forint értékben.
„A fő célom az volt, hogy több emberrel megismertessem a lepkék világát, és a fényszennyezést. Azaz, hogy mi is részesei vagyunk az éjjeli lepkék világának és veszélybe sodorjuk őket a fényszennyezéssel” – mesélt előadásának témájáról Pásztor Kata.
A MATE fiatal kutatójának prezentációját egy hosszas felkészülés előzte meg. „Nagyon sok szakirodalmat elolvastam a témában, legalábbis, amit találtam, mert ez nem annyira kutatott terület, sajnos. Nehéz volt a felkészülés abból a szempontból, hogy sokféle elmélet van. Egyet kiválasztottam belőlük, ami szerintem a legrelevánsabb, és ami a legjobban átadható. A szöveg elkészítése után kikértem néhány kollégám, barátom, családtagom véleményét, s ez alapján építettem fel a prezentációmat” – számolt be a felkészülésről a MATE hallgatója.
A Magyar Tudományos Akadémia és a British Council közös szervezésében megvalósuló megmérettetés nehézsége, hogy a résztvevőknek három percük van, hogy meggyőzzék a zsűrit és a közönséget a tehetségükről egy olyan előadással, amelynek értékelésében a tartalom, a közérthetőség és a személyes karizma egyaránt számít. A 2021-es hazai döntőben idén tizenhárom tehetséges fiatal mérhette össze tudását. Az idei megmérettetést tovább nehezítette, hogy a döntősöknek az online térben kellett ismertetni témájukat.
A FameLab célja, hogy a kutatói eredményeket, valamint a tudomány által fontosnak vélt témákat érthető formában közvetítse a kutatók és a nagyközönség között, bátorítva ezzel a jövő tudósait tudományos életpálya választására, valamint elősegítse a tudomány szerepének jelentőségét a társadalomban. A versenyhez idén több mint 30 ország csatlakozott, a verseny 2007-es indulása óta pedig nagyjából 10 000 fiatal kutató mutatkozott be a program segítségével világszerte.
Az esemény videofelvétele itt látható, a hazai döntősök pedig itt mutatkoznak be.
Pásztor Katának ezúton is szívből gratulálunk a kimagasló eredményért!