Március 18-án a MATE Budai Campusán funkcionális élelmiszer szabadalmakat mutattak be innovációkban érdekelt szakemberek, köztük Prof. Dr. Hummel Zoltán feltaláló, táplálkozáskutató, Böjthe Kálmán, a Blue Seven Group Zrt. elnök-vezérigazgatója és Csurka Tamás, a MATE PhD hallgatója, a Blue Seven Group Zrt. igazgatósági tagja.
A találkozónak otthont adó Budai Campuson Dr. habil. Friedrich László, az Élelmiszertudományi és Technológiai Intézet igazgatója fogadta a vendégeket. A fejlesztésekben részt vesz az intézet két fiatal kutatója, Dr. Tóth Adrienn és Barkó Annamária is.
Az eseményen elhangzott, hogy a Capriovus Kft. és az Egyetem korábbi közös fejlesztése, a ToTu (tojástúró) jelenleg tervezés alatt álló édességek alapanyaga. Ezek közül egy, az országban igen népszerű túrórúdi desszerthez hasonló terméket a találkozó résztvevői meg is kóstolhattak.
A ToTu jelenleg közönséges tojásból készül, viszont hamarosan a kismama tojás lesz az alapanyaga, aminek a különlegessége az egészséges magzati fejlődést segítő magas folsavtartalom. Ennek a tojásnak az előállításához a Blue Seven által forgalmazott takarmányt tervezik a tyúkoknak adni.
A termékek tehát egymásra épülnek, a különböző területek szakemberei együtt alkotnak új dolgokat, amiket valószínűleg az említett részvénytársaság visz majd a piacra, amiben az Egyetem is jelentős arányban tulajdonos. Az innovátorok nagy része szintén az Egyetemhez tartozik.
Az esemény alkalmából Dr. Hummel Zoltán (képünkön) a Médiaközpont munkatársának elmondta, a tojás tápanyagokban rendkívül dús élelmiszer, amit bizton nevezhetünk szuperélelmiszernek. Az Egyetem és a Blue Seven által kezdeményezett innovációs eszmecsere lehetőséget kínál új együttműködések elindítására. Magyarországon az utóbbi évek törekvései ellenére sajnos még mindig nagyon hiányzik az összefogás, s ezen változtatni kell.
Dr. Hummel Zoltán kutatási területe az, hogy hogyan tartják meg a vizet az élelmi rostok. Ez azért nagyon fontos, mert a bélflórát mikrobák milliárdjai alkotják. A mikrobáknak ugyanúgy kell a víz, mint az embernek. A vizet jól megkötő rostfajtákat keresve talált rá egy olyan ecetsav baktériumra, amely különösen finom cellulóz rostokat növeszt. Ennek a baktériumnak a segítségével fedezte fel a prímbiotikumot, amely nélkül a bélbaktériumaink nem tudnának növekedni, szaporodni, élni. Szabadalmait, géljeit gyártva ars poeticáját a következőképp fogalmazta meg: „Szeressük az életet egészségesen, mert betegen nem lehet szeretni.” Az egészség egyik feltétele a tiszta forrásból való táplálkozás. Nemcsak arra kell törekedni, hogy ne legyenek szermaradványok az élelmiszerekben, hanem arra is, mint hangsúlyozta, hogy megőrizzük a talajok termőképességét, beleértve azok mikróba közösségeit is.