A Műszaki Intézet oktatási és kutatási-fejlesztési tevékenysége széles spektrumot ölel fel az alapozó műszaki tudományos diszciplínáktól a különböző gépszerkezettani és technológiai elemzésekig. Ismerjük meg közelebbről a Műszaki Intézetet és 111 munkatársának oktatással, kutatással és tanácsadással kapcsolatos munkáját, Dr. Szabó István intézetigazgatóval készített interjún keresztül.
Mi az Intézet alaptevékenysége?
A Műszaki Intézet alapvetően gépészeti és informatikai diszciplínák teljes körű gondozásával foglalkozik. Gépészeti területen meghatározóan erős a mezőgazdasági gépesítés, továbbá informatikai területen is külön hangsúlyt fektetünk az agrárinformatikára. Vannak olyan szakjaink, amelyek szintén kapcsolódnak a mezőgazdasághoz, ilyen például a mechatronika, gondoljunk csak az agrármechatronikára a mezőgazdaság automatizálására. Manapság a korszerű műszaki rendszerek kialakításának és megfelelő működtetésének nélkülözhetetlen kompetenciái ezek. De színesíti az oktatási palettát a létesítménymérnökség is, valamint tradicionálisan foglalkozunk olyan műszaki menedzsment kérdésekkel, amelyek nem csak az agrárium műszaki kapacitásainak tervezésével, továbbá beruházási programok kidolgozásával foglalkoznak.
Dr. Szabó István
Melyek az Intézet kiemelt kutatási területei?
A kutatási tevékenységünk fókuszában elsődlegesen a biológiai rendszerek alkalmazott technikai-technológiai vizsgálata és támogatása áll. A kiemelt kutatási területeknél elsőként a technológiai újításokat említeném, ezek többek között az anyagtudomány, a 3D nyomtatás-, valamint az additív gyártástechnológia szegmenseire jó gondolnunk, de kiterjedt a szerkezettani tudományos munkánk is. Számos kutatásunk foglalkozik alkalmazott informatikai platformokkal, egy jelenlegi projektünkben a gépek prediktív diagnosztikájára fókuszálunk. Ez azt jelenti, hogy informatikai rendszereken keresztül elemezzük különböző gépek működési paramétereit, és megpróbáljuk nagy pontossággal előre jelezni a meghibásodás idejét és jellegét. Ennek a mezőgazdaságban is kiemelt szerepe lehet. Egy jelenleg is futó kutatási programunk a 3D képalkotáson alapuló, orvostechnológiában használatos speciális ortézis fejlesztése, melynek segítségével lényegesen olcsóbban, egyénre szabottan tudunk gyógyászati segédeszközöket előállítani. Büszkék vagyunk arra, hogy az Intézet az egyik legaktívabb szervezet az Egyetemen a pályázati források felkutatásában.
Kik az Intézet vállalati partnerei? Hogyan tudják segíteni a tudományos munkát?
Az Intézet vállalati együttműködései évtizedes múltra tekintenek vissza. Elsőként említeném a kooperatív gyakornoki programunkat, amelynek segítségével hallgatóink akár egy-egy évet is eltölthetnek különböző vállalatoknál. Úgy gondolom, ez mindenképpen hozzásegítheti őket ahhoz, hogy tehetséges, felkészült szakemberekké váljanak. Oktatási programjainkban is számos cég jelenik meg, ezek órák, fakultatív kurzusok megtartását jelentik. Kiemelt céges partnereink: Robert Bosch Kft., Axiál Kft., GE Hungary Kft, KITE Zrt. Vannak olyan kis- vagy közepes méretű vállalatok, amelyek esetében kifejezetten gyümölcsöző az együttműködés, ilyen például a Közlekedési Műszergyártó Zrt., mellyel jelenleg un. ISOBUS alapú elektronikai fejlesztéseket valósítunk meg. Fontos számunkra, hogy évek óta közvetlenül együttműködünk a hazai mezőgépgyártókkal és mezőgépforgalmazókkal is.
Melyek az Intézet oktatási-kutatási egységei?
Az Intézet működése alapvetően négy pillérre épül. Az egyik – talán a legfontosabb – a mezőgépészet. A mezőgépészet területén rendelkezünk tanszékekkel Gödöllőn és Keszthelyen, ezenkívül van egy mezőgazdasági gépesítési laboratóriumunk, ez a MATE jogelőd intézményének (NAIK) gödöllői kutatóegysége. A klasszikus gépészeti technológiákra vonatkozó pillér részeként működik a Gépszerkezettani Tanszék, az Anyagtudományi és Gépipari-technológiai Tanszék, az Épületgépészeti és Energetikai Tanszék, valamint a Járműtechnikai Tanszék. Harmadik szegmensünk gazdaság-digitalizációval foglalkozik: ezen a területen dolgozik a gödöllői székhelyű Mérnökinformatikai Tanszék, a Műszaki Menedzsment Tanszék és a Mechatronikai Tanszék, valamint ennek a „központnak” a része Gyöngyösön az Alkalmazott Informatikai Tanszék. Az Intézetnek ugyanakkor vannak munkatársai Kaposváron és Budán is. Az egyik különleges működési területe Intézetünknek a Tudástranszfer Központ, itt tekinthető meg a gépfejlődéstörténeti gyűjtemény – egy egyedülálló szakmúzeum-, valamint ide tartozik a Mezőgazdasági Technika szerkesztősége is. Ezek alkotják a tudománykommunikáció területét lefedő negyedik pillérünket.
Összesen hány munkatárs dolgozik az Intézetnél?
111 munkatársunkkal a Műszaki Intézet talán az egyik legnagyobb a MATE intézetei sorában. Fontos számunkra, hogy minden campuson rendelkezünk munkavállalóval.
Milyen szolgáltatásai vannak az Intézetnek?
Kiemelkedő a felnőttképzési szolgáltatási palettánk, de a műszaki fejlesztési területen is vannak olyan laboratóriumok, amelyek különböző és keresett szolgáltatásokat nyújtanak. Ilyenek a gépgyártás-technológia, a géptervezés, valamint a mérnöki iroda típusú szolgáltatások. Azt mondhatom, hogy Intézetünk kiemelkedő az elektronikai és informatikai fejlesztések területén, a tudományos eredmények hasznosításának ezek olyan bázisai, amelyekkel hozzájárulunk vállalati kapcsolataink fenntartásához és új kooperációk kiépítéséhez. Együttműködéseink elsősorban a mezőgépészettel foglakozó vállalatok sorából kerülnek ki, mint például a KITE Zrt. vagy az Axiál Kft. Intézetünk kiemelten jó kapcsolatot ápol a Mezőgépgyártók Országos Szövetségével (MAGOSZ), a Szövetség főtitkára az Intézet professzora. Hasonlóan jó kapcsolatot ápolunk a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetségével (MEGFOSZ), ahol a szervezet igazgatója Intézetünk egyik docense.
Van-e jelenleg folyó nemzetközi kutatási projekt? Amennyiben igen, beszélne erről pár szót?
Egyrészt van határokon átívelő INTERREG programunk, résztvevői vagyunk egy Európai Egyetemi Szövetségnek (EUDRES), melynek keretein belül segítjük a hallgatói innovációs készségek fejlesztését, ezeket integráljuk az oktatásba, kutatásba. De aktívan bekapcsolódunk a wageningeni koordinációban megvalósuló AgROBOfood projektbe is, ahol a régió egyik agárinformatikai innovációs központjaként támogatjuk a nemzetközi digitalizációs és agrárrobotikai fejlesztéseket célzó H2020 program megvalósulását.
Az Intézet segíti-e valamelyik nemzetközi szervezet kutatásait?
Az Európai Mezőgépészeti Szervezet (EurAgEng) esetében a magyar szakmai képviseletet Intézetünk látja el. De aktívak vagyunk a CASEE-ben is. (Élettudományi Egyetemek Regionális Hálózata).
Melyek az Intézet céljai a jövőre nézve?
Az Intézet nemzetközi kapcsolatai egyedülállók az agrár-felsőoktatás területén. Ritka az az agáregyetem, ahol teljes gépészmérnöki kapacitásokkal is bíró oktatási egység működik, büszkék vagyunk arra, hogy a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem részeként gépészmérnököket, mechatronikai mérnököket, létesítménymérnököket is képzünk. Magas színvonalon tudjuk kiszolgálni a különböző agrárszakok műszaki képzési igényeit, valamint a különböző vállalatok mezőgazdasággal kapcsolatos műszaki fejlesztési igényeit is. Az agrárinformatika területén létrehoztuk az egyedülálló Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központot (AgIT FIEK). Büszkék vagyunk arra, hogy a világviszonylatban ritkának számító ISOBUS-rendszerek fejlesztésével, vizsgálatával és minősítésével egyedülálló módon foglalkozunk.
Vannak-e egyéb tevékenységek, amelyeket fontosnak tart megemlíteni?
Élő, aktív kapcsolatokat alakítottunk ki szakmai szervezetekkel (MEGOSZ, MEGFOSZ), valamint a szakképző intézményekkel szakmai tanulmányi versenyeket szervezünk annak érdekében, hogy a tehetséges fiatalok minél nagyobb számban válasszák a mezőgépész hivatást felsőfokon is. Együttműködünk partnereinkkel az EuroSkill és WorldSkill versenyek megszervezésében, kiemelten a mechatronika és a mezőgépészet területein. Nagyon fontos, hogy a tudás-disszemináció területén is aktívak vagyunk, a nagy múltú Mezőgazdasági Technika c. folyóirat igazi büszkeségünk, amely havonta a gazdák kezébe kerül. Intézetünk szakmai közreműködésével jelennek meg a Hungarian Agricultural Engineering és a Mechanical Engineering Letters című periodikák is, mindezzel aktív szerepet vállalva a nemzetközi tudománykommunikáció területén is.
Az Intézet egyik jogelőd szervezete a Mezőgazdasági Gépesítési Intézet, 1869-ben kezdte meg működését, vagyis európai kitekintésben is jelentős a történelme a mezőgépészetnek hazánkban. A Műszaki Intézet ennek megfelelően törekszik arra, hogy a mezőgazdasági műszaki diszciplínák művelését a legmagasabb szinten, nemzetközileg is elismert formában valósítsa meg.